Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε πως σήμερα 12/10/2023 το 1ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς παρέλαβε και εγκατέστησε διαδραστικούς πίνακες αφής σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας προς χρήση των εκπαιδευτικών επ’ ωφελεία των μαθητών/τριων του σχολείου.
Η χρήση των διαδραστικών συστημάτων στην εκπαίδευση προάγει την εκπαιδευτική καινοτομία και στοχεύει στην αξιοποίηση των τεχνολογικών μέσων για την προώθηση του μαθητοκεντρικού μοντέλου εκπαίδευσης. Η αλληλεπίδραση των μαθητών/τριων με το διαδραστικό μαθησιακό περιεχόμενο ενισχύει το ενδιαφέρον για μάθηση, οδηγεί σε αύξηση της συμμετοχής στην εκπαιδευτική διαδικασία και συντελεί στην ανάπτυξη πολλαπλών δεξιοτήτων, μεταξύ των οποίων η κριτική σκέψη και η δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων.